Stengade Præsenterer

// EFTERÅR 2015

Vores hjemmeside er igang med at blive opdateret.
Den er klar igen den 10. august 2015.

5 AUG
LOWPASS TV

 

9 AUG
RUBADUB SUNDAYS PRÆSENTERER
Dub Judah

 

14 AUG
CIRCLE VISION & STRØM FESTIVAL
N-Type (UK), Walsh (UK), Sgt. Pokes (UK), RDG B2B JB (DK),
Mejle (DK), Gaze Ill B2B Don D (DK)

 

15 AUG
Guldminen præsenterer: DIAMANTMINEN
Dresscode: Shine Bright Like a Diamond!

 

20 AUG
URMUTTER (KBH) EP RELEASE + GÆSTER

 

21 AUG
KOLLISION
DJ Hvad & Snøleoparden, Bremer/McCoy,
Yaa Lioness & Moderkage Open-air rytmisk osmosis

 

27 AUG
EVANS THE DEATH(UK) + SUPPORT

 

29. AUG
RÅT KØBENHAVN 
debutaften for rap-battle-klub på Stengade 

 

1 SEP
PLAY-IT!

 

2 SEP
LOWPASS TV

 

4 SEP
BEY DAY · 34 YEARS OF BEYONCE
Why Be, Swing Republic, Princess T, Nannalicious, Lucia Odoom, Maji Claire
Fødselsdagsrave for et moderne ikon

 

05 SEP
METALDANMARKS BRANCHE DAG
I’ll Be Damned + 5 udvalgte fra den danske metal scene

 

9 SEP
THE WEATHER STATION (CAN) + SUPPORT

 

10 SEP
KLUB AVANTGARDE
The Firebirds + Dj Jomi Massage

 

12 SEP
AARHUS DIY TAKEOVER
Tears + Tile Breaker + TBA

 

15 SEP
PLAY-IT!

 

18 – 20 SEP
STENGADE 5 ÅR FØDSELSDAGS WEEKEND
18 sep: Mutiny on The Bounty (LUX) + Molly  + TBA
19 sep: Code Walk + Dat Politics + Patric Catani
20 sep: RubADub Sunday

 

25 SEP
LAPPLAND PRÆSENTERER
La Luz (US) + Rat Columns (AUS) + Moon City Boys (SE)+ Munnen (SE)

 

1 OKT
PC WORSHIP (US) + INFUSE HUDDLE

 

2 OKT
RUNESTEN
Taigan Sunset (SE), Gn0hm, Smuds, Silvae Saltare & friends
Psykedelisk trancelaboratorium via skovligt urritual

 

3 OKT
THE COURETTES

 

6 OKT
PLAY-IT!

 

7 OKT
ACID MOTHERS TEMPLE (JP) + BOB LOG

 

8 OKT
THEN COMES SILENCE (SE) + THE FOREIGN RESORT (DK) + MOTH (DK)

 

9 OKT
BROKEN WATER (US) + TBA

 

10 OKT
ZATOKREV (CH) + RECITATION (KBH)

 

15 OKT
THE PICTUREBOOKS + SUPPORT

 

16 OKT
CIRCLE VISION
Lydia Lunch, Cessman (UK), J.Robinson (UK),
Kalawanji (SE), Causa (DE), RDG B2B JB (DK)

 

17 OKT
MASKINVÅD + MADS BELDRING

 

20 OKT
PLAY-IT!

 

21 OKT
TALBOT (EST)

 

23. OKT
JR THOMAS
early reggae

 

24 OKT
LAST NIGHT VENTURE (KBH) + BIG DUST(KBH)

 

29 OKT
KLUB AVANTGARDE
Jexper Holmer + Kapsar Kaae duo + Jacob Anderskov Impro-trio

 

30 OKT
DONNA QUEERTRONIXX UNHOLY HALLOWEEN
Mouse & No Name (FR), Pan Daijing (CN),
Renata Kunstgabbers + agro-dronning + househeks

 

3 NOV
PLAY-IT!

 

4 NOV
LOWPASS TV

 

5 NOV
EARTHEATER (US) + FANPAGE (SE)

 

6 NOV
CIRCLE VISION
Silkie (UK), Jay5ive (UK), G Double (UK), I&I (SE),
RDG B2B JB (DK), Dubkultur (DK)

 

7 NOV
EN HÅRD NAT
Rob Gee (US) + Den Hårde Kerne: Peckerhead,
Turbulent Crew, Golion (SE), Kristian Andersen + Rum 2: CTRLS,
Anastasia Kristensen, Repro, Funeral Future Gabberhelt møder de bedste af byens hårdeste

 

13 NOV
GALVANO (S) + RISING (KBH)

 

14 NOV
SHE OWL (DE) + JUJU BELL (KBH)

 

19 NOV
HÉRO + SUPPORT(TBA)

 

20 NOV
KLUB ANA
Rhythmic Theory (UK), Tradework, DJ Ibon
Cranked/eksperimenterende techno/house live/DJ

 

21 NOV
THE GARDEN (US) + TBA

 

28 NOV
JAZZ CLUB LOCO
Slawburn + Boujeloud

 

1 DEC
PLAY-IT!

 

2 DEC
LOWPASS TV

 

3 DEC
FLOAT COLLECTIVE’S SPACE XMAS
Karsten Pflum, Aeng, Kiloton, Spolorm, Asynkron, DJørgen
Improviseret livestudie i analog rumskibsstemning

 

4 DEC
RARE NIGHTS
Elektronisk julegave TBA + Rare Nights residents
Fordi i har været søde

 

Levels 1 copy

www.stengade.dk

Tjek alle arrangementer ud på vores Facebook